Konsultacje indywidualne

Rozmawiamy o powodzie zgłoszenia. Podczas tego spotkania (lub dwóch następnych),
ustalam charakter i zakres pomocy, określamy cele do osiągnięcia. Pomoc może przyjąć formę porad, wsparcia, terapii indywidualnej. Konsultacja obejmuje poradę dotyczącą ewentualnego kontaktu
z odpowiednimi specjalistami (testy psychologiczne min. osobowości i inteligencji - A. Hotała),
lekarzem rehabilitacji, lekarzem psychiatrą.

 

Psychoterapia indywidualna

To dobra inwestycja w swoje życie, jednak decyzja o jej rozpoczęciu wymaga dużej odwagi. Czasami łatwiej żyć i cierpieć niż dokonywać zmian i szukać nowych rozwiązań. Możesz naprawdę wiele zmienić w swoich uczuciach, zachowaniu i sposobie myślenia, relacjach z innymi.

Spotkania psychoterapeutyczne odbywają się regularnie. To wynik porozumienia (swoistego kontraktu) pomiędzy terapeutą a klientem. Porozumienie buduje się w trakcie pierwszych spotkań o charakterze konsultacji. Pozwala to także na rozwianie wątpliwości, odpowiedzi na pojawiające się pytania itp.

Zazwyczaj umawiamy się raz w tygodniu, w przypadku braku decyzji o regularnych sesjach szukamy innej formy pracy, np. przyjmującej charakter poradniczy lub trenerski (coachingowy).

 

Spotkania indywidualne lub z parą partnerów

Z pomocą terapeuty łatwiejsze staje się odnalezienie źródeł trudności w związku, a jeżeli pojawi się taka decyzja partnerów, także praca nad powrotem do bezpiecznej relacji.

Potoczne rozumienie miłości okazuje się niewystarczające, kiedy ciągle wracamy do sposobów komunikacji i zachowań, które prowadzą do rozpadu związku.
Spotkania z terapeutą dają możliwość spokojnego przyjrzenia się procesom emocjonalnym, sprzyjają zrozumieniu naszych uczuć, wzajemnej akceptacji potrzeb i wierze w sens bycia razem.

 

Problemy z dziećmi

To jakim rodzicem jesteśmy, wiąże się z tym czego doświadczaliśmy w swojej rodzinie. Występujące trudności w funkcjonowaniu systemu rodzinnego mają często związek z przeszłością, której nie możemy zmienić. Możemy jednak poprawić poziom naszego funkcjonowania w rolach rodziców: nabywać nowe umiejętności rodzicielskie, zmieniać sposób porozumiewania się, pomóc naszemu dziecku w rozwoju.

Spotkania z terapeutą mają charakter poradniczy / trenerski z wykorzystaniem elementów psychoterapii.

 

Jak pracuję?

W swojej pracy korzystam z elementów kilku nurtów teoretycznych.
Znajduję oparcie w wiedzy wynikającej z tradycji psychoanalitycznej, choć w spojrzeniu na sposób pomagania człowiekowi uwzględniam wartość podejścia humanistycznego i systemowego (w tym pracy z "wewnętrznym obrazem rodziny").

Jestem zwolennikiem zintegrowanego (łączącego różne podejścia) modelu terapii. Cenię możliwość dostosowania rożnych technik do "stylu charakteru" klienta, co w moim przekonaniu najlepiej służy klientom.
Dbając o klientów i siebie korzystam z superwizji czyli konsultuję swoją pracę u osoby z uprawnieniami superwizora indywidualnego.

 



Grzegorz Piotrowski

 

Jestem wrocławianinem od
1964 r., zajmuję się psychoterapią i pomocą psychospołeczną.. Ukończyłem czteroletni cykl zajęć szkoły pomocy psychologicznej i psychoterapii, przy Wrocławskim Ośrodku Edukacji Psychologicznej, pod kierunkiem Pana Jacka Rydlewskiego - znanego psychoterapeuty i superwizora PTP.

Decyzję o formalnym szkoleniu w psychoterapii podjąłem już jako osoba dojrzała, z tzw. bagażem życiowym.

Do tej decyzji przybliżyła mnie terapia własna i wiedza zdobyta wraz z wykształceniem pedagogicznym (specjalność - ”pedagogika terapeutyczna”).
 Mój wybór związany był z historią życia i głębokim przekonaniem o wartości i skuteczności psychoterapii, bo doświadczyłem tego na sobie.


Prywatnie od ponad dwudziestu lat cieszę się ze związku z moją żoną. Jestem ojcem mam - dwudziestoletniego syna.


W swojej praktyce akceptuję zasady Deklaracji Strasburskiej


Deklaracja Strasburska (Strassburg Declaration)


Psychoterapia jest niezależną dyscypliną naukową praktykowaną jako niezależny zawód.
Szkolenie w psychoterapii przebiega na zaawansowanym, kwalifikowanym poziomie naukowym.
Gwarantuje się i zabezpiecza różnorodność podejść psychoterapeutycznych.

Pełne szkolenie psychoterapeutyczne obejmuje teorię, doświadczenie osobiste (self-experience)
oraz praktykę pod superwizją. Nabywana jest wiedza o różnorodnych metodach psychoterapeutycznych
Do szkolenia w psychoterapii droga wiedzie poprzez rozmaite wykształcenie początkowe, w szczególności poprzez
nauki humanistyczne i społeczne.
            
                                                                                                                 Strasbourg 1990 r.